19°C / 3°C
  • Tue
  • 19°C
  • 3°C
  • Wed
  • 19°C
  • 5°C
  • Thu
  • 20°C
  • 5°C
  • Fri
  • 19°C
  • 3°C
  • Sat
  • 18°C
  • 4°C
  • Sun
  • 16°C
  • 2°C
  • Tue
  • 20°C
  • 10°C
  • Wed
  • 17°C
  • 12°C
  • Thu
  • 17°C
  • 12°C
  • Fri
  • 16°C
  • 10°C
  • Sat
  • 16°C
  • 10°C
  • Sun
  • 18°C
  • 9°C
  • Tue
  • 24°C
  • 15°C
  • Wed
  • 24°C
  • 15°C
  • Thu
  • 24°C
  • 15°C
  • Fri
  • 24°C
  • 14°C
  • Sat
  • 20°C
  • 16°C
  • Sun
  • 18°C
  • 15°C
  • Tue
  • 26°C
  • 16°C
  • Wed
  • 21°C
  • 13°C
  • Thu
  • 17°C
  • 13°C
  • Fri
  • 15°C
  • 11°C
  • Sat
  • 14°C
  • 9°C
  • Sun
  • 15°C
  • 8°C
  • Tue
  • 18°C
  • 5°C
  • Wed
  • 18°C
  • 5°C
  • Thu
  • 18°C
  • 6°C
  • Fri
  • 18°C
  • 6°C
  • Sat
  • 19°C
  • 5°C
  • Sun
  • 18°C
  • 8°C
  • Tue
  • 21°C
  • 6°C
  • Wed
  • 23°C
  • 7°C
  • Thu
  • 23°C
  • 7°C
  • Fri
  • 22°C
  • 9°C
  • Sat
  • 23°C
  • 8°C
  • Sun
  • 17°C
  • 11°C
  • Tue
  • 24°C
  • 11°C
  • Wed
  • 18°C
  • 9°C
  • Thu
  • 19°C
  • 10°C
  • Fri
  • 14°C
  • 5°C
  • Sat
  • 17°C
  • 4°C
  • Sun
  • 17°C
  • 5°C
  • Tue
  • 25°C
  • 19°C
  • Wed
  • 23°C
  • 16°C
  • Thu
  • 17°C
  • 14°C
  • Fri
  • 17°C
  • 13°C
  • Sat
  • 15°C
  • 11°C
  • Sun
  • 15°C
  • 10°C
  • Tue
  • 20°C
  • 6°C
  • Wed
  • 21°C
  • 7°C
  • Thu
  • 21°C
  • 8°C
  • Fri
  • 21°C
  • 6°C
  • Sat
  • 21°C
  • 8°C
  • Sun
  • 20°C
  • 10°C
  • Tue
  • 20°C
  • 6°C
  • Wed
  • 21°C
  • 6°C
  • Thu
  • 21°C
  • 7°C
  • Fri
  • 21°C
  • 6°C
  • Sat
  • 22°C
  • 6°C
  • Sun
  • 22°C
  • 8°C
  • Tue
  • 22°C
  • 13°C
  • Wed
  • 17°C
  • 12°C
  • Thu
  • 17°C
  • 12°C
  • Fri
  • 15°C
  • 10°C
  • Sat
  • 16°C
  • 10°C
  • Sun
  • 17°C
  • 9°C
  • Tue
  • 19°C
  • 5°C
  • Wed
  • 19°C
  • 5°C
  • Thu
  • 18°C
  • 5°C
  • Fri
  • 20°C
  • 3°C
  • Sat
  • 21°C
  • 5°C
  • Sun
  • 21°C
  • 5°C

2016 Safta nominees announced

The 10th annual South African Film and Television Awards will be hosted next month.

The hosts for the 10th South African Film & Televsion Awards, Minnie Dlamini and Katlego Maboe. Picture: Neo Koza/ EWN
SAFTAs,South African Film and Television Awards
Local Entertainment Lifestyle

JOHANNESBURG - The nominees for the 2016 SA Television and Film Awards have been announced in Johannesburg, with top TV shows and personalities making the list.

Marking its tenth year, the theme for this year's events will celebrate what the National Film and Video Foundation calls a “commitment to growth and development of the industry”.

On the long list of nominees is Strictly Come Dancing presenter Katlego Maboe, who has bagged two nominations under the best TV presenter category.

Maboe will be co-hosting the award ceremony with TV personality Minnie Dlamini.

ZA News: Puppet Nation leads with 11 nominations, followed by television comedy Those Who Can’t, with 9 nominations.

Puppet Nation’s Alex Fynn, who is up for an individual award under Best Achievement in Directing, says a flood nomination is exactly what the team needs.

“I think most people don’t really know what it takes to produce this kind of show and I mean 11 nominations is exactly what this team needs to just keep on pushing and doing what we do.”

The winners will be revealed at two star-studded ceremonies at Gallagher Estate next month.

THE 2016 NOMINEE LIST         

Best game show 

Noot Vir Noot Series 40  

Op Die Spel    

Down For The Guap   

Best Magazine Show  

Girl Eat World  

Top Billing  

The Man Cave Season 2        
    
Best Music Show

Sessions Of 76

Unbanned    

Afri-visie 2015   

Best Talk Show

Republiek Van Zoid Afrika  

Jou Show    

I Am - Drug Abuse    

Best Variety Show  

Galaxy Of Stars 2014  

Sleeptv    

Just Cooking    

Best TV Presenter Non- Fiction Game

Noot Vir Noot Series 40  

Edge 

Afro Café   

Best TV Presenter Non- Fiction Talk  

Pabi Moloi, Eksê Zwakala

Katlego Maboe, Expresso Morning Show    

Riaan Cruywagen, kN VERSLAG    

Best TV Presenter Non-Fiction Factual Education

Dingaan Mokebe Ka Khumalo, Speak Out Season 8

Best TV Presenter Non-Fiction Categories (Children's Programme)

Vele Manenje, Siyakholwa We Believe    

Best TV Presenter Non-Fiction Categories (International Format Show)  

Katlego Maboe, Strictly Come Dancing Season 8

Best TV Presenter Non-Fiction Categories (Reality Show)

Boitumelo Osei Tutu, Our Perfect Wedding

Best TV Presenter Non-Fiction Categories (Youth Programme)

Chanley Wong, Craze - Sistahood 1019

Best Short Film    

Nommer 37    

Vuil Wasgoed  

Lungelwa 

Best Student Film    

Jabu    

Jas Boude 

Him and I  

Best Current Affairs Actuality Programme    

It's A Zama Zama    

Dying For Water In Madibeng 

Insurance Taken For A Ride

Best Factual Education Programme    

Each One Teach One - Dancer    

Groen Namibia    

Durban Beach Rescue  

Siyaya - Come Wild With Us: Season 2    

Best Children Programme  

Challenge Sos  

Elections    

Yotv Live - Yo Party    

Best International Format Programme

X Factor South Africa: Season 1  

Strictly Come Dancing Season 8  

Celebrity Masterchef South Africa 

Best Reality Show

Ultimate Braai Master Season 3    

Date My Family Season 1    

Global Wheeling Season 1    

Best Youth Programme( Age 16-25)    

#YOT Life In A Day    

100% Youth

My World 

Best Achievement by a Lead Actor (Feature Film) 

Mduduzi Mabaso , For Love and Broken Bones

Emanuel Gweva , Thina Sobabili 

Lionel Newton , While You Weren’t Looking

Best Achievement by a Lead Actor (Made for TV Movie)

Kudeni Masala , Nyaope Indaba    

Aubrey Poo, Ingoma

Shona Ferguson, The Gift  

Best Achievement by a Lead Actress (Feature Film)

Fulu Mughovani , Ayanda

Jana Strydom , Treurgrond

Best Achievement by a Lead Actress (Made for TV Movie)

Thishiwe Ziqubu, While You Weren’t Looking

Xolile Tshabalala , Rise

Zola Nombona, Ingoma

Thembi Seete, The Gift  =

Best Achievement by a Supporting Actor (Feature Film)    

Marius Weyers , Dis Ek Anna    

Kenneth Nkosi , Ayanda  

Thomas Gumede , Ayanda

Best Achievement by a Supporting  Actress (Feature Film)    

Tina Jaxa , While You Weren't Looking

Nthati Moshesh , Ayanda    

Shaleen Surtie Richards , Treurgrond    

Best Achievement by a Lead Actor in a (TV Comedy) 

Aggrey Loake, ZANews : Puppet Nation

Mandla Gaduka, Gauteng Maboneng  

Nik Rabinowitz, ZANews : Puppet Nation     

Best Achievement by a Lead Actor in a (TV Drama)

Bekisisa Mkhwene, Uzalo

Siyabonga Radebe, Saints and Sinners I

S’dumo Mtshali, Saints and Sinners I

Best Achievement by a Lead Actor in a (TV Soap)

Vusi Kunene, Isibaya

Motlatsi Mafatse, Isidingo  

Siyabonga Thwala, Isibaya    

Best Achievement by a Lead Actress in a (TV Comedy) 

Robyn Scott, Those Who Can’t  

Chantal Herman, Those Who Can’t    

Vatiswa Ndara, Kota Life Crisis 2 

Best Achievement by a Lead Actress in a (TV Drama)  

Ntathi Moshesh, Saints and Sinners I  

Linda Sokhulu, Shreds And Dreams II 

Gugu Masondo, Shreds And Dreams II

Best Achievement by a Lead Actress in a (TV Soap)

Leeanda Reddy, Isidingo

Brumilda van Rensburg, Binnelanders

Tema Sebobedi, Isidingo

Best Achievement by Supporting Actor in a (TV Comedy)

Bongani Madondo, Kota Life Crisis 2

Thembile Botman, Abo Mzala II

ZANews Puppeteers: Beren, Roshina, Elanza, Johaan, Merryn, Sne, Sindile

Best Achievement by a Supporting Actor in a TV Drama 

Terrance Bridgett, 90 Plein Street  

Deon Lotz, When We Were Black Season 2

Wayne van Rooyen, Shreds And Dreams II    

Best Achievement by a Supporting Actor in a (TV Soap)

Kitenge (Richard) Lukunku, Ashes to Ashes

Samson Kumalo, Isibaya 3

Siyabonga Shibe, Ashes to Ashes    

Best Achievement by a Supporting Actress in a (TV Comedy) 

Jennifer Steyn, Abo Mzala II

Linda Sebezo, Gauteng Maboneng  

Tumi Morake, Kota Life Crisis 2    

Best Achievement by a Supporting Actress in a (TV Drama)

Brenda Ngxoli, Rockville - Season 3    

Motshabi Tyelele, Matatiele    

Charmaine Mtinta, Matatiele    

Best Achievement by a Supporting Actress in a (TV Soap)

Linda Sokhulu, Isidingo    

Maggie Benedict, Ashes to Ashes  

Elize Cawood, Binnelanders 

Best Achievement in Art / Production Design in a Feature Film

Dis Ek Anna 

Kite

Ingoma

Best Achievement in Art / Production Design in a Made for TV Movie    

Rise

Die Staat Se Bul    Francois Coetzee

Best Achievement in Costume Design in a Feature Film    

While You Weren’t Looking    

Dis Ek Anna

Kite  

Best Achievement in Costume Design in a Made for TV Movie  

Ingoma  

Rise  

Best Achievement in Make-up and Hairstyling in a Feature Film    

Dis Ek Anna

Kite    

While You Weren’t Looking    

Best Achievement in Make-up and Hairstyling in a Made for TV Movie  

Ingoma  

The Gift  

Rise  

Best Achievement in Art/Production Design in a (TV Comedy)    

Those Who Can’t  

ZANews : Puppet Nation

Gauteng Maboneng    

Best Achievement in Art/Production Design in a (TV Drama)

Umlilo 

Swartwater  

90 Plein Street  

Best Achievement in Art/Production in a (TV Soap)    

Isibaya 3  

Isidingo  

Generations The Legacy   

Best Achievement Costume Design in a ( TV Comedy)    

ZANews : Puppet Nation

Ga Re Dumele Season 4

My Perfect Family 3 

Best Achievement in Costume Design in a (TV Drama)  

Terug Na Egipte

Umlilo

Vlug Na Egipte  

Best Achievement in Costume Design in a (TV Soap)    

Isibaya  

Binnelanders    

Generations The Legacy  

Best Achievement in Hair and Make-up in a (TV Comedy)

Ga Re Dumele Season 4    

GautenG Maboneng  

My Perfect Family 3  

Best Achievement in  Hairstyling and Make-up in a (TV Drama)

Matatiele    

Umlilo  

Vlugg Na Egipte    

Best Achievement in Make-up and Hairstyling in a (TV Soap) 

Generations The Legacy   

Isibaya    

7de Laan    

Best Achievement in Cinematography/Documentary Full Length

The Boers At The End Of The World / Boere Op Die Aardsdrempel    

The Cradock Four    

The Dream Of Shahrazad  

Best Achievement in Cinematography/Documentary Short    

Cape Town Carnival 2015: Elemental    

T-bone: King Of The Spotted Cats

When We Were Kids  

Best Achievement in Cinematography in Feature Film 

Necktie Youth

For Love and Broken Bones 

Kite    

Best Achievement in Editing/Documentary Full    

The Boers At The End Of The World / Boere Op Die Aardsdrempel    

Troopship Tragedy 

The Dream Of Shahrazad    

Best Achievement in Editing/documentary Short

Cape Town Carnival 2015: Elemental 

Joburg Rising    

Indians Can’t Fly  

Best Achievement in Editing/Feature Film

Necktie Youth 

For Love and Broken Bones

Hear Me Move Film  

Best Achievement in Sound Design/Documentary Full 

Prisoner 467/64: The Untold Legacy Of Andrew Mlangeni   

The Boers At The End Of The World / Boere Op Die Aardsdrempel  

Troopship Tragedy  

Best Achievement in Sound Design/Documentary Short

Cape Town Carnival 2015: Elemental  

Rhino Brief Series (20x5min)    

When We Were Kids    

Best Achievement in Sound Design/Feature Film

Hear Me Move Film  

Thina Sobabili

For Love and Broken Bones 

Best Achievement in Cinematography (Made for TV Movie)  

Ingoma

The Gift 

Rise 

Best Achievement in Cinematography (TV Comedy) 

Those Who Can’t

ZANews : Puppet Nation

Kota Life Crisis 2

Best Achievement in Cinematography (TV Drama)

Umlilo 

Saints and Sinners I

Vallei Van Sluiers  

Best Achievement in Cinematography (TV Soap)

7 de Laan    

Binnelanders  

Rhythm City

Best Achievement in Editing (Made for TV Movie)

Rise    

Ingoma  

The Gift 

Best Achievement in Editing (TV Comedy)    

ZANews : Puppet Nation     

Those Who Can’t  

Kota Life Crisis 2    

Best Achievement in Editing (TV Drama)

Saints and Sinners I    

Umlilo    

Z’bondiwe    

Best Achievement in Editing (TV Soap) 

Ashes to Ashes

Generations the Legacy  

Rhythm City

Best Achievement in Sound Design (Made for TV Movie)

Rise  

The Gift 

ZANews : Puppet Nation

Best Achievement in Sound Design (TV Comedy)

Those Who Can’t

Kota Life Crisis 2  

Swartwater  

Best Achievement in Sound Design (TV Drama)    

Vallei Van Sluiers  

Z’bondiwe  

Villa Rosa  

Best Achievement in Sound Design (TV Soap)  

Binnelanders 

Generations the Legacy  

Best achievement in scriptwriting - TV comedy    

ZANews : Puppet Nation   

Those who can’t 

Kota Life Crisis

Best achievement in scriptwriting - TV drama  

Umlilo 

Vallei van Sluiers 

High Rollers - Season 2 

Best achievement in scriptwriting - TV soap

Rhythym City

Isidingo  

Generations The Legacy 

Best achievement in scriptwriting - Feature Films    

Dis Ek Anna

Thina Sobabili  

Ayanda  

Best achievement in scriptwriting - Made for TV Movie  

Fluit-fluit    

Rise    

Ingoma    

Best achievement in Directing - TV comedy 

Alex Fynn , ZANews : Puppet Nation

Zee Ntuli, Daniel Zimbler for Those Who Can’t  

Krijay Govender , Joshua Rous, Segomotso Keorapetse  for Ga Re Dumele Season 4

Best achievement in Directing  - TV drama    

Khalo Matabane, When We Were Black Season 2

Mandilakhe Yengo, Denny Miller for Saints & Sinners

Rolisizwe Nikiwe, Zuko Nodada  for Matatiele  

Best achievement in  Directing - Made for TV Movie    

Rolie Nikiwe , Rise     

Johnny Barbuzano, The Gift   

Amanda Jeanne Lane , Ingoma     

Best achievement in Directing - TV soap 

Eric Mogale, Siyabonga Mkhize, Heather Cooke for Rhythm City  

Gert Van Niekerk , Ashes to Ashes

Neo Matsunyane, Skeem Saam     

Best achievement in  Directing - Feature Films 

Sara Blecher , Dis Ek Anna

Tebogo Malope , For Love & Broken Bones

Ernest Nkosi , Thina Sobabili    

Best Animation Short  

There is no place like Home

Crush     

Burgeon    

Best achievement in  Directing -Documentary Full Length    

Francois Verster , The Dream of Shahrazad

Warren Batchelor, 204:Getting Away with Murder

Ryley Grunenwald , The Shore Break     

Best achievement in  Directing - Documentary Short     

Enver Samuel , Indians Cant Fly

Hajra Cassim, Garth Kingwill for Cape Town Carnival 2015:Elemental 

Sylvia Vollenhoven , Emo Adams - Tall, Dark & Afrikaans

Best Documentary Full Length    

The Shore Break  

The Dream of Shahrazad    

204:Getting Away With Murder  

Best Documentary Short

Cape Town Carnival 2015:  Elemental  

Indians Can't Fly    

Emo Adams - Tall, Dark & Afrikaans    

Best TV Soap  

Isibaya    

Ashes to Ashes  

Rhytym City

Best TV Drama  
 

Matatiele    

Saints and Sinners

Umlilo    

Best TV Comedy

Ga Ra Dumele  

Kota Life Crisis 

Those who can’t 

ZANews : Puppet Nation     

Best Feature Film

Ayanda  

Dis Ek Anna 

For love and broken bones

Best Made for TV movie    

Ingoma

The Gift   

Rise

Comments

EWN welcomes all comments that are constructive, contribute to discussions in a meaningful manner and take stories forward.

However, we will NOT condone the following:

- Racism (including offensive comments based on ethnicity and nationality)
- Sexism
- Homophobia
- Religious intolerance
- Cyber bullying
- Hate speech
- Derogatory language
- Comments inciting violence.

We ask that your comments remain relevant to the articles they appear on and do not include general banter or conversation as this dilutes the effectiveness of the comments section.

We strive to make the EWN community a safe and welcoming space for all.

EWN reserves the right to: 1) remove any comments that do not follow the above guidelines; and, 2) ban users who repeatedly infringe the rules.

Should you find any comments upsetting or offensive you can also flag them and we will assess it against our guidelines.

EWN reserves the right to close comments on selected content pages.

EWN is constantly reviewing its comments policy in order to create an environment conducive to constructive conversations.